MENU

 

I have been working on design since 2009 when I made my first sculptures from materials which had been washed ashore on beaches around Bodrum. Each creation gives me a sense of inner happiness. When people became interested in my work I started to search for more durable materials. As a boy I spent my summer holidays helping my father in his car repair shop. It was there that I came in to contact with metals, wires and different paints and learnt how to weld and solder. These materials and processes inspired me to incorporate these new skills into my designs.

Recently I have added iron, steel, copper and brass to my repertoire. Working with new materials is exciting because each one has a different smell, feel, handling requirement and reaction to processing which lend themselves to entirely individual forms. I also enjoy working with scrap metal. This scrap metal becomes the protagonist in my creations. The rebirth of these scrap items is what makes this work so special to me mirroring the great cycle of life. The flaws in the material are very important as they show its history which enriches the uniqueness of each piece.

In 2015 I participated in two group exhibitions and in the 2nd Bodrum Bienniale. I had a solo exhibition in Bodrum at the Ottoman Shipyard in June 2016 named “Tel Hikayeler” (Wiry Stories) and will have another solo exhibition at Trafo in Bodrum 4-10 September 2016.

I made a sculpture named ‘Gökova Sadun Boro yu kucaklıyor’ in the memory of Sadun Boro on June  2017, Kisebükü Adalıyalı .

l have exhibition  18 October 2017 at Galeri Selvin- İstanbul.

İ transfered my atelier to Italy, l still continue to works at Cesanatico .

3 November 2018, we realised first part of  installation for Victims of second world war . Sponsored ANPİ association and Poggio Torriana municipality. Project Giusi Dellvechio, realised Mascia Mantani, Ufuk Boy.

15-21 December 2018 Vernice Contemporary collective exhibition in Complesso Palladiano-Villa Caldogno

Caldogno -Italy

15 Mart-10 Nisan 2019 ‘Demir yuzgecler’ collective exhibition – Galeri Kirmizi-Urla / Turkiye

1 May 2019 we realised second part of  installation for Victims of second world war in ltaly -Poggoo Torrianna . Sponsored ANPİ association and Poggio Torriana  municipality. Project Giusi Dellvechio, realised Mascia Mantani, Ufuk Boy.

I was invited to the Borgo degli Artisti Residence program with my project in ltaly, the project I started in June concluded in October 2019 ; I donated the statue named Persistenza to the Fucina Museum for the Bienno comune.

Wunderkammer collective exhibition, 13 June -19 October 2019 Bienno-Italy

Collettive exhibition, April-Ağustos 2020  in Kirmizi galleria Urla-İzmir -Türkiye

Collettive exhibition Karl&ein art galery Istanbul March 2021

Syart International contemporary art festival Sorrento -Italy 2021

Collettive exhibition, 2021  in Kirmizi galleria Urla-İzmir -Türkiye

Settembre 2022 una public sculture ‘Montebello citta delle Miele’ 

International meetings of contemporary art 10 June- 15 october 2023 special edition Syart festival Sorrento Italy


2009 Yılından beri tasarım ile uğraşıyorum.   Rüzgar ve dalgaların kumsala savurduğu deniz eskileri  ile ilk  figürlerimi oluşturmaya başladım. İlk başlarda yılların tüketicisi olarak ne üretsem beni mutlu ediyordu, daha sonra yaptığım işler çevremde beğenilmeye başlayınca estetik ön plana çıkmaya başladı. Diğer taraftan deniz eskileri çok kırılgan olduğu için, süreç bir zaman sonra daha kalıcı işler yapabileceğim malzemelerin arayışına dönüştü.

Çocukluğumun yaz tatilleri babamın kaporta atölyesinde geçti, kaynak kokusu, karpit, boya, lehim, metal, tel bunlar ile 13 yaşlarında tanıştım. Doğal olarak çıraklık döneminde tanıdığım hatta oynamaktan keyif aldığım malzemeler ile yaptıklarım ,düşündüğüm kalıcı işlerin oluşmasına önemli katkı sağladı, yön verdi. Son dönemde demir, çelik. bakır, pirinç ile çalışıyorum. Yeni malzemeler ile çalışmak heyecan verici. Her malzemenin kendine has kokusu, sertliği, işlenme tekniği, izi,  vs. gibi özellikleri var, her malzemeden yeni bir şey öğreniyorum, öğrendikçe evren de genişliyor.

Çalışırken keyif aldığım  materyallerden bir tanesi de hurdaya çıkmış malzemeler. Çöpe dönüşen hurdalar yeni tasarladığım hikayelerimin aktörleri oluyorlar. İnsan yaşamı ile paralel bir durum bu bahsettiğim, yaşam sona erdiğinde toprağa, havaya karışıp bir süre sonra yeniden hayata katılıyoruz, dönüşüm hayatın ana öğesi, aynı durum metal için söz konusu dolayısıyla elimdeki malzeme onunla çalışırken iletişim kurulabilen yaşayan bir materyal.

2015 Yılında Gambilya-Bodrum da düzenlenen karma sergi

2015 Bodrum Uluslararası Sanat Bianeli

2016 Yılında ‘Tel hikayeleri’ adlı ilk kişisel sergi .

2016 Yılında Trafo Kültür Merkezinde Doğu Çankaya ile ortak sergi .

2016 Yılında Bodrum Mutlu Keçi ilköğretim okulunda atölye çalışması.

2015-2018  Tel ile form teknikleri atölye çalışması.

Sadun Boro Anısına Bodrum Kisebuku Adaliyali’da  ‘Gökova Sadun Boro’yu kucakliyor’ isimli heykel çalışması.

İkinci kişisel sergi 18 Ekim 2017 Galeri Selvin-İstanbul’da açıldı.

Mayis 2018 de Bodrum daki atolyemi İtalya’ya taşıdım .

ANPI association ve Poggio Torriana Belediyesi için 2.Dunya savaşında hayatını kaybedenlerin anısına yaptigimiz Estelasyonun 1. Kısmının  açılışı vardı. Projede Giusi Dellvechio ve Mascia Mantani ile birlikte çalıştık.

15-21 Aralık  2018 Vernice Contemporary karma sergi  Villa Caldogno -Italy

15 Mart-10 Nisan 2019 ‘Demir yuzgecler’  Karma sergi – Galeri Kirmizi-Urla / Turkiye

ANPI association ve Poggio Torriana Belediyesi için 2.Dunya savaşında hayatını kaybedenlerin anısına yaptigimiz Estelasyonun 2.kısmını tamamlayarak açılışı yapildi . Projede Giusi Dellvechio ve Mascia Mantani ile birlikte çalıştık.

Borgo degli Artisti Residence programına projem ile davet edildim, Bienno -ltalya’da Haziran ayında başladığım proje Ekim 2019 ayında sonuçlandı; Persistenza isimli heykeli Bienno komunu için Fucina Müzesine bağışladım.

Wunderkammer karma sergi 13 Haziran -19 Ekim 2019 Bienno-Italya

Kirmizi Galeri  kolektif sergi, Nisan-Agustos 2020 Urla-İzmir-Turkiye

Kollektiv sergi Karl & ein art galeri Istanbul 2021 Mart

Syart uluslararasi cagdas sanat festivali – Sorrento-Italy 2021

 Kolektif sergi  Kirmizi Galeri ,  2021  Urla-İzmir-Turkiye

2022 Eylul Kamusal heykel ‘Montebello bal sehri’

Syart Uluslararasi cagdas sanat festivali ozel edisyon 10 Haziran-15 Ekim 2023 Sorrento Italya

 

Ufuk Boy